Това каза за ФрогНюз Пламен Юруков – бивш политик, бизнесмен и

...
Това каза за ФрогНюз Пламен Юруков – бивш политик, бизнесмен и
Коментари Харесай

Пламен Юруков за Фрог: България трябва да се дерусифицира във всички свои сфери

Това сподели за ФрогНюз Пламен Юруков – някогашен политик, предприемач и държавник.

 

Вижте цялото изявление:

Г-н Юруков, по какъв начин ще коментирате предизборната акция, която към този момент върви към своя край. Какво чакахме, а не чухме през тази акция и за тези избори? 

Има две неща, които са извънредно значими за България, и които не чухме в добър звук. Първото нещо, което е от извънредно значение, е това, което аз назовавам дерусификацията на България в безусловно всички области на живота.  България би трябвало да се дерусифицира, да се освободи от съветското въздействие във всички свои сфери като стартираме от културата, спорта, най-много през историята и се стигне до сигурността на България, армията и специфичните служби. 

Ние не чухме твърда поръчка и за икономическа дерусификация. Знаете, че в цяла Европа сега се изкупуват всички петролни рафинерии и газови съветски компании се изкупуват или се одържавяват. В България това нещо минава напълно безшумно и никой не повдига въпроса. 

Второто нещо, което е извънредно значимо за България и не се разисква, това е по какъв метод да се промени работата на институциите, които от 30 год. си работят по един и същи метод, както от времето на комунизма. Това се отразява и на обществената политика, всичко е напряко в интерес на администрацията, не на жителите и частния бизнес. 

Това са двете неща, от които България има потребност да се случат и са спънка, за това което всички ние желаеме да се случи - едно съвременно и рационално ръководство. 

Достатъчно безапелационно ли установяваха желанията и политиките си партиите. Видяхме ли ясно изразени платформи?

Не, по-скоро извънредно непрофесионално. Една платформа се написа с години, тя се основава на полезностите и по-късно идва. Нямаше никакви полемики върху полезностите. Второто нещо, да се създаде платформата, която да даде тенденция на развиване в интервал на 10-15г., и най-сетне програмата, по какъв начин това ще се осъществя в период от 2 до 4 години. Това не го видяхме на никое място. Политиците се занимаваха се главно с персонални нападки, най-после дори им омръзнаха, налегна ги незаинтересованост и започнаха да обикалят и да събират гласове по остарелия метод. За страдание, нищо ново и рационално не се случи в българската политика. Подминават се значими фактори, като този, че България пропусна опцията гратис да си обнови цялата инфраструктура на армията с съвременно натовско оръжие. Имаше такава опция и тя беше пропусната. 

Миналата година, когато имахме и държавно управление и парламент, всички се занимаваха с газа и пропуснаха петрола, бензина и нафтата - дизела. 

При тази обстановка цената на съветския нефт падна, в това време цената на бензина и на нафтата в България се подвигна, което беше основен фактор за инфлацията. Можеха да се вземат ограничения. В бизнес-мениджмънта и данъчното законодателство се назовава трансферирана цена. Това е когато една компания има дъщерни компании в разнообразни страни, фактурират си една на друга стоката и вземат решение къде да оставят облагата и къде да завишат цената, т.е. има подготвени механизми, по които се работи в това отношение. По този метод българинът остана доста ощететен, тъй като знаете горивата са главен фактор за ценообразуването, изключително при огромна част от храните.

Големият проблем при дерусификацията е, че новата Левица, която произлиза от Българска социалистическа партия, Българска комунистическа партия, самите те си декларират своята проруска позиция, която за мен граничи с национално изменничество, тъй като подценява ползите на България за сметка на друга страна. 

Това е основен въпрос, който освен политическата класа, само че и цялото българско общество би трябвало да реши. Да се трансформират фалшификациите в историята ни.  Да се покажат обстоятелствата, които демонстрират по какъв начин Русия ни е ощетявала и ограбвала в избрани моменти. Факти, които са прикривани първо от комунистическата власт и които сега ревниво се пазят от социалистическата партия.   

Ще бъде ли решена политическата рецесия след тези избори?

Не виждам решение на политическата рецесия, тъй като хората, които вземат участие в тези избори са си същите, виждаме, че те нямат хрумвания. Има и подводни камъни, приказваме за пафинерията и проблемите, които тя сътвори. Да не приказваме, че тя беше приватизирана при ръководството на Иван Костов.

 

Тогава началник на службите беше Атанас Атанасов, които позволиха това нещо да се случи, в случай, че имаше предложения от огромни интернационалните компании, които работят при други стандарти. Сега същия този човек, имам поради Атанас Атанасов да работи за дерусификацията, в случай, че е позволил най-голямата тогава компания с България да отиде в съветски ръце. 

Някои политолози показаха мнение, че единствената допустима настройка за държавно управление е " скрита коалиция сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ". Има ли по какъв начин тя да се случи. Под скрита се има поради под формула на експертен кабинет на националното избавление, с стеснен небосвод и с непартийни фигури.

Може би до момета, в който господин Борисов не беше задържан, това би могло да се случи, само че в този миг доста се колебая. В България персоналните взаимодействие постоянно надвиват. Не знам какъв напън би трябвало да има, като виждам в обществото той не е толкоз огромен. Не знам дали ще има задоволително мощен външен напън това нещо да се случи. В България използваме едни думи, които нищо не значат - експертно държавно управление.

 

Обикновено през последните години това значи, че някой от лобистки кръг в избрана промишленост си поставят техни хора под формата на политическа индиферентност и безнаказаност и по този метод цяло министерство стартира да работи за избрана икономическа група, било в туризма, енергетиката или околната среда и водите.

 

Тук има една доста огромна заплаха политическата власт напряко да се съобщи в ръцете на стопански кръгове и лобита, което никога не е положително. 

Доколко допустимо е държавно управление на обединенията от така наречен хартиена коалиция?

Това, което видяхме в предходния парламент е, че болшинства има по избрани тематики. Видяхме, че тези три страни Българска социалистическа партия, ГЕРБ и Движение за права и свободи, когато имат интерес гласоподават за един и същи закон. Това нещо може и да продължи, само че да се стигне до държавно управление е доста мъчно. На смешка бих споделил, че вероятната коалиция би била СДС-ПП, пък ГЕРБ да поддържат. Подчертавам отново, че е в кръга на шегата, само че би могло да стане задоволително. Политическа партия и Демократична България съществуват само на своите “АнтиГЕРБ ” позиции и изявления, тъй че за тях значи политическа смъртна присъда да създадат нещо дружно с ГЕРБ. Това те го знаят доста добре. Макар че, преди Демократична България и ДСБ доста постоянно са били в коалиция с ГЕРБ, нищо че обществено приказват други неща. 

Ако си спомняте Атанас Атанасов и Христо Иванов бяха снимани напът за среща с господин Борисов. Така че, те самите подмолно се пробват да вършат сходни неща. Но при “Продължаваме смяната ”, изключително след този арест е доста мъчно да има някаква връзка сред водачите на ГЕРБ и Политическа партия. 

При възможни последващи избори би ли се трансформирала конфигурацията за правителство  и обстановката за коалиция сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Лично аз считам, че през идващите две години доста мъчно ще се стигне до устойчиво и гъвкаво ръководство. Знам, че не звучи доста оптимистично, само че водата сега е доста размътена, с цел да се стигне до това избистряне толкоз скоро.

 

В същото време виждаме тази Левица, която се образува, която всичките й политики са насочени срещу това, че България може би за първи път има шанса да е от вярната страна на историята, само че желаят да я пернат обратно.

 

Ако те наберат малко мощ, ще стане в действителност доста мъчно България да върви напред стопански, с съвременно ръководство, и с интензивно и мощно наличие измежду нашите сътрудници от Европейски Съюз.

 

Интервю на Констанца Илиева
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР